Wiadomości

Agenci ABW zatrzymali prezesa katowickiej firmy, chodzi o wyłudzenie 60 milionów zł VAT-u

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

22 października agenci ABW zatrzymali w Katowicach prezesa zarządu firmy, podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się uzyskiwaniem nienależnych zwrotów podatku VAT. Chodzi o wyłudzenie ze Skarbu Państwa blisko 60 mln zł.

– Mężczyzna usłyszał m.in. zarzuty wyłudzeń podatku VAT, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz poświadczania nieprawdy w dokumentach. Sąd Rejonowy w Katowicach zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu. Podejrzanemu grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Dotychczas w sprawie przedstawiono zarzuty 36 osobom – informuje rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Proceder zakładał kupno i dostawy metali kolorowych (np. cynku i aluminium) przez polskie spółki z podmiotami z zagranicy. Towary opuszczały granice kraju i dostarczane były do zagranicznych firm zarejestrowanych na terenie Czech i Słowacji. Następnie trafiały one do polskich firm „słupów” które markowały kupno towarów, dając wrażenie prawnego zakupu, a następnie znikały z rynku nie odprowadzając podatku VAT. Towar trafiał ponownie do Polski, a proceder rozpoczynał się na nowo, pozwalając uzyskać nienależne zwroty podatku VAT.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!