Polska Wiadomości

ABW zatrzymała urzędnika państwowego podejrzanego o szpiegowanie na rzecz Rosji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

ABW zatrzymała osobę podejrzewaną o działalność szpiegowską na rzecz Rosji. Podejrzany interesował się działalnością ministerstwa energii – poinformowały „Wiadomości” TVP1. Marek W. utrzymywał kontakty z oficerami rosyjskiego wywiadu pracującymi pod przykryciem dyplomatycznym w ambasadzie w Warszawie. Akcja była skoordynowana ze służbami specjalnymi innych państw Unii Europejskiej.

23 marca Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Marka W., urzędnika zatrudnionego w jednym z resortów gospodarczych. Zatrzymany jest podejrzany o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Mężczyzna usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa opisanego w artykule 130 Kodeksu karnego, tj. dotyczące działalności szpiegowskiej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie 3-miesięcznego aresztu wobec zatrzymanego mężczyzny.

Z materiałów ABW wynika, że Marek W. utrzymywał kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywał im informacje na temat inwestycji istotnych z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej Polskiej.

Marek W., urzędnik jednego z resortów gospodarczych, w ramach swoich zawodowych obowiązków zajmował się strategicznymi dla infrastruktury energetycznej Polski projektami oraz pozyskiwaniem środków unijnych na potrzeby programu dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji. Z materiałów ABW wynika, że Marek W. przekazywał funkcjonariuszom rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące planowanych działań rządu Rzeczypospolitej Polskiej wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!