Polska Wiadomości

81. rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W tym roku obchodzimy 81. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych, które były drugą co do wielkości konspiracyjną formacją Wojska Polskiego. Żołnierzom NSZ przyświecały jasne wartości: patriotyzm, świadomość narodowa i walka o dobro Ojczyzny. Naszym wspólnym obowiązkiem jest przywracanie pamięci o Bohaterach Polskiego Państwa Podziemnego i dbanie o ideały, którymi się kierowali.

20 września odbędą się obchody 81. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby wspólnie oddać hołd tym, którzy w imię wolności stawiali czoła wrogom Ojczyzny.

Celem uroczystości, które idbędą się w Warszawie, będzie godne upamiętnienie Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej oraz upowszechnianie tradycji walk o niepodległość i suwerenność RP. To nie tylko okazja do uczczenia naszych Bohaterów, ale także szansa na przekazanie młodemu pokoleniu naszych wartości narodowych. Chcemy, aby ideały narodowe kombatantów Polskiego Państwa Podziemnego były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a nasza polska tożsamość była godnie pielęgnowana przez kolejne generacje młodych Polaków.

Rocznicowe uroczystości odbędą się z udziałem członków Związku Żołnierzy NSZ, weteranów: NSZ, AK, WiN, działaczy opozycji antykomunistycznej, osób represjonowanych oraz zaproszonych gości. Wzorem uroczystości zeszłorocznych spodziewamy się dużego udziału młodzieży z całej Polski, szczególnie z klas mundurowych.

Jednym z głównych punktów uroczystości będzie Defilada żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. W defiladzie, na wzór uroczystości z zeszłego roku, weźmie udział kilkadziesiąt pocztów sztandarowych i ponad 100 rekonstruktorów z całej Polski. Za rekonstruktorami przejdą pododdziały klas mundurowych i uczestnicy uroczystości z biało-czerwoną flagą o długości 100 metrów. Dlatego i Ciebie zachęcamy do uczestnictwa w Defiladzie.

To wydarzenie będzie pełne symboliki i dumy narodowej. Przemarszem chcemy pokazać, że utożsamiamy się z tradycją Polskiego Państwa Podziemnego i okazujemy szacunek dla tradycji Wojska Polskiego.

W zeszłym roku w defiladzie z okazji 80-lecia powstania NSZ i AK, od Katedry Polowej Wojska Polskiego, przez Krakowskie Przedmieście, do Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przeszło 29 pocztów sztandarowych, 120 rekonstruktorów w 2 oddziałach i ponad 200 umundurowanych uczniów klas mundurowych w 5 pododdziałach.

Zeszłoroczna Defilada była spektakularna, ale w tym roku pragniemy uczynić ją jeszcze bardziej widowiskową. Razem będziemy świętować 81 lat Narodowych Sił Zbrojnych. Nasi kombatanci, Bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego, którzy świętują swoje blisko setne urodziny, wyruszą wspólnie z nami w przemarszu. Dla młodych Polaków będzie to okazja, by spotkać ostatnich żyjących Bohaterów walk o niepodległość Polski i okazać im szacunek.

Razem z nami możesz wziąć udział w tej historycznej Defiladzie. Wyruszymy o godz. 14.00 spod Katedry Polowej Wojska Polskiego, przejdziemy warszawskim deptakiem przez Krakowskie Przedmieście, a potem będziemy kontynuować naszą uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Pobierz obrazki

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych został powołany przez kombatantów NSZ i działa już od 33 lat, pielęgnując idee, pamięć i tradycje żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Jeśli chcesz wesprzeć organizację uroczystości 81-lecia Narodowych Sił Zbrojnych, to proszę Cię o przekazanie darowizny na nasze konto: 55 1020 1097 0000 7002 0001 2872. W ten sposób przyczynisz się do godnej organizacji obchodów 81-lecia Narodowych Sił Zbrojnych oraz niezapomnianej Defilady żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

Polecamy również: Birningham ogłosiło bankructwo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!