Wiadomości

Zwolennicy autokefalii zaatakowali rezydencję prawosławnego metropolity w Krzywym Rogu (Ukraina)

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sobotę w Krzywym Rogu kilkudziesięciu zwolenników autokefalii Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, w Obwodzie Dniepropietrowskim, podjęło szturm na rezydencję metropolity krzyworoskego i nikopolskiego Efrema, który nie godzi się na uniezależnienie Cerkwi Ukraińskiej – poinformowała służba prasowa Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej.

„Próbowali oni wyłamać drzwi budynku i wykrzykiwali obelgi pod adresem biskupa stojącego na czele diecezji w Krzywym Rogu, ponieważ nie popiera on idei „nadania tomosu” na Ukrainie” – napisano w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku.

Poinformowano, że w rękach protestujących były się plakaty z hasłami popierającymi autokefalię, które powieszono na bramie i płocie. Podkreślono, że protestujący próbowali dostać się do rezydencji metropolity Efraim, a jeden z uczestników akcji próbował wyłamać bramę.

Ukraińska Cerkiew Prawosławna zwraca uwagę, że wydarzenia obserwowali funkcjonariusze policji, którzy jednak nie przeszkadzali protestującym „podżegającym do nienawiści religijnej”.

„Jak przyznał jeden z uczestników protestu, który przedstawił się jako członek „Prawego Sektora”, nie jest on „osobą wierzącą”,, ale popiera ideę utworzenia jednego lokalnego autokefalicznego kościoła. Inny uczestnik przyznał, że „nie jest w temacie, ale jest za wolną Ukrainę”. Trzeci domagał się, aby władyka odciął się od swojego stanowiska” – czytamy w oświadczeniu.

/ria.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!