Wiadomości

Związek Cyfrowa Polska: „Jeśli ACTA2 wejdzie w życie, dostęp do informacji będzie ograniczony”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jeśli przegłosowany projekt dyrektywy regulujący prawo autorskie na jednolitym rynku cyfrowym wejdzie w życie, zostanie ograniczony dostęp do informacji i wszelkiego kontentu, a także swoboda wypowiedzi internautów – poinformował Związek Cyfrowa Polska.

Parlament Europejski poparł projekt dyrektywy o prawie autorskim dotyczącym internetu, tzw. ACTA 2. Za projektem opowiedziało się 438 europosłów, przeciw było 226, a 39 wstrzymało się od głosu.

Związek zaapelował do rządu premiera Mateusza Morawieckiego, by podczas negocjacji, które będą toczyć się na forum Rady Europy, twardo wstawił się za interesami polskich przedsiębiorców, konsumentów i użytkowników rynku kreatywnego.

„Dzisiejsze głosowanie w Parlamencie Europejskim to czarny dzień dla polskiej branży cyfrowej, nowoczesnych technologii, rynku kreatywnego oraz najbardziej zainteresowanych, czyli samych internautów. Jeżeli dyrektywa nie zostanie odrzucona podczas głosowania na Radzie Europy, skończy się wolność w internecie, jaką dziś znamy” – powiedział cytowany w komunikacie prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik.

Jego zdaniem przyjęte w głosowaniu prawne rozwiązania nie mają ani ekonomicznego, ani społecznego uzasadnienia. „A wręcz negatywnie odbiją się na prawach obywateli oraz konkurencyjności europejskiej gospodarki” – wskazał.

Zdaniem Kanownika dyrektywa reformująca prawo autorskie kłóci się z unijną ideą jednolitego rynku cyfrowego, który ma na celu zniesienie wszelkich barier regulacyjnych i sprzyjać pełnemu wkroczeniu wszystkich krajów Unii w epokę cyfrową.

Uderzy ona też – jak wskazano w komunikacie – w kraje rozwijające się, w tym Polskę, przez zahamowanie rozwój sektora cyfrowego w naszym kraju. Nałożone Dyrektywą nowe obowiązki i obostrzenia wprowadzą nowe bariery w działalności w sektorze nowoczesnych technologii i innowacji, a tym samym zatrzymają powstawanie innowacyjnych przedsięwzięć w Polsce – podkreślono.

„Fatalnie się stało, że całkowicie zostały zignorowane interesy obywateli Unii i przedsiębiorców” – podkreślił prezes Związku.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!