Polska Wiadomości

ZUS wydał 2 mld zł na 500+ dla obcokrajowców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad 2 mln świadczeń w ramach programu „Rodzina 500+” Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił obcokrajowcom – informuje Business Insider. 90 proc. z nich trafiło do Ukraińców. Chodzi o I półrocze 2023 roku.

ZUS wydał 2 mld zł na 500+ dla obcokrajowców. Oprócz ukraińskich dzieci świadczenie 500+ trafiło także m.in. do 101,5 tys. Białorusinów, 20,8 tys. Rosjan. Próg 10 tys. wypłat w ciągu pierwszego półrocza 2023 roku został przekroczony także w przypadku obywateli Wietnamu i Rumunii.

Ponadto świadczenie wypłacone zostało m.in. obywatelom Bułgarii (9,5 tys. razy), Indii (9,4 tys.), Gruzji (6,4 tys.), Mołdawii (4,5 tys.) oraz Chin (4 tys.).

W samym czerwcu świadczenie trafiło do 258 tys. rodzin z zagranicy. Łącznie ZUS wypłacił 500+ obcokrajowcom ponad 2 mln razy. To ok. 4 proc. wszystkich wypłaconych środków w ramach programu „Rodzina 500+”. Dla porównania, w całym 2022 r. było to 3,2 mln jednostkowych świadczeń.

Jak w rozmowie z Business Insiderem zauważył Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, nie wszyscy obcokrajowcy pobierają świadczenie 500+. Ma o tym świadczyć fakt, że w polskich szkołach dzieci pochodzące z Ukrainy stanowią w niektórych rocznikach szkolnych nawet od 5 do 8 proc.

NASZ KOMENTARZ: Multi-kulti nie chce zrobić się w Polsce samo, więc trzeba je sztucznie stymulować dopłatami i zasiłkami.

Polecamy również: Palestyński lider prosi ONZ o ochronę swojego narodu przed żydowskim rasizmem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!