Felietony

Żubry z Polski zasilą kolejne stada

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Następne żubry z polskich stad wyruszyły na podbój europejskich krajów – tym razem Serbii i Bułgarii. Transporty zwierząt sfinansowano ze środków Lasów Państwowych.

W środę 6 kwietnia do Bułgarii wyjechały trzy żubrzyce z dzikiego stada bytującego w dolinie Sanu na terenie Nadleśnictwa Lutowiska. Zwierzęta zasilą pierwsze dzikie stado tych zwierząt żyjące w Rodopach w Bułgarii.

Samice odłowiono w ostatnich dniach na terenie Nadleśnictwa Lutowiska, leśnicy też zajmowali się logistyczną stroną załadunku zwierząt na specjalnie do tego przystosowany samochód.

– Żubrzyce zostały najpierw uśpione i przebadane, bo wysłać możemy tylko zdrowe zwierzęta – zastrzega prof. Wanda Olech z Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. – Zabezpieczono je również od telazjozy środkiem antypasożyniczym.

Ich miejscem bytowania będzie odtąd hodowla wolnościowa NANOVITSA, gdzie żyją już osobniki przywiezione z Niemiec w 2013 roku. To jedno z miejsc promowanych przez fundację Rewilding Europe do wolnościowej hodowli żubrów. Krowy z Polski są dość daleko spokrewnione z nimi, zatem cenne z genetycznego punktu widzenia.

– Operację załadunku utrudniły nam ostatnie opady śniegu, które uniemożliwiły dojazd TIR-em do odłowni, dlatego musieliśmy skrzynie z żubrami przewozić ciągnikiem w dolinę – tłumaczy Rafał Osiecki, zastępca nadleśniczego w Lutowiskach.

Koszt transportu współfinansują Lasy Państwowe ze środków Funduszu Leśnego w ramach projektu kompleksowej ochrony żubra w LP.

Działania na rzecz ochrony żubra w Polsce i Europie koordynuje zespół naukowców z SGGW pod kierunkiem prof. dr hab. Wandy Olech. Opiekę w terenie nad dziko żyjącymi stadami żubrów sprawują leśnicy.

Dzięki tym działaniom żubrów w Polsce wciąż przybywa, w samych Bieszczadach na wolności żyje ich obecnie prawie 730 osobników. W ostatnich latach do różnych europejskich hodowli wyjechało z Polski prawie 100 tych zwierząt.

Natomiast pod koniec marca pięć żubrów z Polski trafiło do Serbii, gdzie stworzą pierwsze półwolne stado żubrów. Zwierzęta pochodzą z ośrodka hodowli żubrów Białowieskiego Parku Narodowego i z warszawskiego ZOO. Cztery samice i samiec trafiły do parku narodowego Fruška Gora, w okolicach Nowego Sadu w północnej części kraju.

Żubry to młode osobniki, od urodzenia przebywające na ogrodzonym terenie. Toteż nowe warunki życia – 120 hektarowa zagroda – powinny być dla nich komfortowe.

Sama operacja transportu odbyła się bardzo sprawnie. Żubry w Puszczy Białowieskiej zostały załadowane rankiem 29 marca. Tego samego dnia do specjalnie przygotowanej naczepy trafił żubr z ogrodu zoologicznego. Następnego dnia spacerowały już w nowym miejscu.

Znacznie dłużej trwała sama procedura formalna. Polskie żubry trafiły do Serbii po trwających cztery lata uzgodnieniach.

Wybór osobników i ich transport został realizowany w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” finansowanego ze środków funduszu leśnego. Koordynację merytoryczną nad powyższymi działaniami sprawuje SGGW oraz Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, będące także partnerami projektu. W ramach projektu żubry trafiły już do Hiszpanii, Szwajcarii, Bułgarii i Rumunii.

Środki, które Lasy Państwowe przeznaczyły na projekt to łącznie 40 mln zł. W jego ramach powstają również stada wolnościowe w nowych lokalizacjach w Polsce. Lasy Państwowe są zaangażowane w projekt, gdyż żubry bytują przede wszystkim na terenach leśnych w naszym zarządzie. Prowadzimy także kilka zamkniętych ośrodków hodowli żubrów.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!