Wiadomości

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z północnego Mazowsza złożyli dziś przysięgę na sztandar

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej już od ponad roku działa na terenie północnego Mazowsza. Zasilają ją ochotnicy z 17 powiatów i 7 dzielnic prawobrzeżnej Warszawy. Służy w niej ponad półtora tysiąca żołnierzy.

– Do tej pory w naszej brygadzie przeprowadzono siedem szkoleń podstawowych, trwających 16 dni (są to szkolenia przeznaczone dla osób nie mających wcześniej styczności z wojskiem) oraz siedem szkoleń wyrównawczych, trwających 8 dni (skierowane do rezerwistów). Dodatkowo w każdy weekend miesiąca odbywają się również szkolenia rotacyjne. Od niedawna realizowane są w oparciu o cywilne obiekty szkoleniowe – mówiła miesiąc temu Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5.Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Mamy za sobą również sześć przysiąg wojskowych, które odbywały się w różnych miastach północnego Mazowsza – dodała.

Brygada powstała w drugim etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Do tej pory utworzono trzy bataliony lekkiej piechoty: w Siedlcach, Komorowie oraz Ciechanowie. Obecnie trwa formowanie czwartego batalionu, stacjonującego w Zegrzu Południowym.

Docelowo 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewcza ps.„Rój” ma mieć następujący skład:

– Dowództwo 5. Mazowieckiej Brygady OT – Ciechanów
– 5. Kompania Dowodzenia – Ciechanów
– 5. Kompania Logistyczna – Ciechanów
– 5. Kompania Saperów – Ciechanów
– 5. Kompania Wsparcia – Ciechanów
– 51. Batalion Lekkiej Piechoty – Ciechanów
– 52. Batalion Lekkiej Piechoty – Komorowo
– 53. Batalion Lekkiej Piechoty – Siedlce
– 54. Batalion Lekkiej Piechoty – Zegrze Południowe

Proces formowania brygady ma się zakończyć w 2019 roku, po certyfikacji pododdziałów brygady. Dziś kolejni jej żołnierze złożyli przysięgę na sztandar.

/wzasiegu.pl, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!