Wiadomości

Żołnierze armii afgańskiej masowo poddają się Talibom wzg. przechodzą na ich stronę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Talibowie w błyskawicznym tempie przejmują kontrolę nad kolejnymi regionami Afganistanu. Żołnierze armii rządowej, odkąd nie są wspierani przez wycofywane aktualnie wojska amerykańskie, tylko gdzieniegdzie usiłują stawiać opór. Przeważnie natomiast poddają się Talibom bez walki bądź przechodzą na ich stronę.

Poniżej widzimy oddział 300 żołnierzy afgańskich, którzy poddali się Talibom. Rzecz działa się w Shirin Tagab, w prowincji Faryab, na północy Afganistanu…

Podobne obrazki można zobaczyć w różnych częściach Afganistanu. Tu z kolei widzimy powitanie kilkudziesięciu żołnierzy sił rządowych, którzy zdecydowali się dołączyć do Talibów w dystrykcie Pusht-e-Koh:

Tu natomiast mamy osiemdziesięciu innych żołnierzy afgańskich, którzy zdecydowali się złożyć broń:

Niemal bez walki zajmowane są kolejne bazy i posterunki wojskowe. W toku trwającej ofensywy w ręce Talibów wpadły setki pojazdów, w tym czołgi i systemy artyleryjskie…

Szczególnie duże ilości sprzętu wpadły w ręce Talibów w prowincjach Sar-e-Pul i Zabul. Rzecznik talibów, Qari Yousaf Ahmadi, swierdził w oświadczeniu dla mediów wydanym w czwartek późnym wieczorem, że duża baza wojskowa o nazwie „Shirkat Maidanak” została im przekazana w rejonie Baghawi, w pobliżu stolicy prowincji Sar-e-Pul. Później poinformował o zdobyciu bazy w dystrykcie Shinkai w prowincji Zabul z dużą ilością broni i sprzętu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!