Wiadomości

Pomoc wojskowa USA dla Ukrainy została wstrzymana

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi Politico, pomoc wojskowa USA dla Ukrainy miała sięgać 100 milionów dolarów, ale została tymczasowo wstrzymana.

Decyzja Białego Domu o uruchomieniu pomocy wojskowej dla Ukrainy była spowodowana rosnącym masową rozbudową rosyjskich wojsk w pobliżu granicy a także na Półwyspie Krymskim. Jednocześnie, jak donosi Politico, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu ogłosił w maju, że Moskwa jest w trakcie budowy 20 nowych jednostek wojskowych, które będą bazować w zachodniej Rosji, w pobliżu granicy z Ukrainą od przyszłego roku.

To wszystko skłoniło administrację Bidena do reakcji. Stosowny plan pomocy wojskowej Ukrainie opracowali urzędnicy Departamentu Stanu i Pentagonu. Pomoc miała obejmować systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu, broń strzelecką a nawet broń przeciwpancerną.

Tylko w tym roku Pentagon zatwierdził dwa pakiety pomocy dla Ukrainy na łączną kwotę 275 milionów dolarów. Jak informuje Politico pierwsza, w marcu to dwie uzbrojone łodzie patrolowe Mark VI oraz część większej umowy podpisanej w 2020 roku o wartości 600 milionów dolarów na 16 łodzi. W czerwcu zatwierdzono kolejny pakiet o wartości 150 milionów dolarów, zlecony przez Kongres.

Cała ta pomoc została jednak wstrzymana po tym jak Rosja ogłosiła, że ​​wycofa swoje wojska stacjonujące w pobliżu Ukrainy oraz w przededniu szczytu prezydenta Joe Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Do spotkania doszło w Genewie. Joe Biden przekazał Władimirowi Putinowi apel o ochronę przed cyberatakami kluczowych dla bezpieczeństwa USA gałęzi przemysłu i infrastruktury krytycznej – wynika z informacji przekazanych po szczycie prezydentów USA i Rosji w Genewie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!