Wiadomości

Zniszczono pomnik ofiar rzezi wołyńskiej w Gdańsku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zdewastowano pomnik Pamięci Ofiar i Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu. Zakłóciło to uroczystość złożenia kwiatów pod monumentem w 74. rocznicę obchodów zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Na pomniku namalowano czarną farbą symbole wilczego haka używane przez ukraińskich nacjonalistów i neonazistów. Do tego skandalicznego zdarzenia doszło tuż przed uroczystością ku czci ofiar Rzezi Wołyńskiej, w której brał udział m.in. konsul generalny Ukrainy.

Pomnik został pomazany farbą tak, aby zatrzeć wyryty na nim napis: „Pamięci dziesiątków tysięcy Polaków, mieszkańców Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej których ocalić z rzezi lat 1943-1945 nie było nam dane także tych, którzy opuścili rodzinne strony i poszli na poniewierkę uciekając przed terrorem i zagładą z rąk OUN-UPA w 60. rocznicę tej wielkiej tragedii Rodacy Gdańsk, 11 lipca 2003 r”.

Obecny na miejscu miejski konserwator pomnika powiedział, że takie wydarzenia dzieją się regularnie. Uczestniczący w uroczystościach Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku, Lev Zakharchyshyn tłumaczył, że zniszczenia dokonały osoby, które „nie chcą porozumienia”.

Kwiaty pod pomnikiem złożył także zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Kowalczuk.

– Dewastacja pomnika jest przede wszystkim wyrazem ogromnej słabości tych, którzy to zrobili. Chcemy budować relacje. Relacje, które najważniejsze są dla młodych Ukraińców, którzy masowo przybywają do Gdańska. To jest ich nowy dom i chcemy, aby ten dom był bezpieczny – podkreślił Kowalczyk.

/kresy.pl, wpolityce.pl, pch24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!