Polska Wiadomości

Znamy treść wniosku o postawienie Glapińskiego przed TS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ujawniono treść wniosku dotyczącego postawienia prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Można znaleźć w nim osiem zarzutów.

Znamy treść wniosku o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. “Osiem zarzutów wobec Adama Glapińskiego we wniosku o postawienie go przed TS” – napisał w mediach społecznościowych dziennikarz TVN24 Konrad Piasecki.  Wniosek został skierowany do marszałka Sejmu w środę 20 marca przez grupę posłów.

Pierwsze dwa zarzuty skierowane w stronę Adama Glapińskiego dotyczą “inicjowania i uczestnictwa w podejmowaniu decyzji” o skupie obligacji Skarbu Państwa “przez co zapewniał pośrednie finansowanie przez Narodowy Bank Polski deficytu budżetowego w łącznej kwocie co najmniej 144 miliardów złotych”.

Adamowi Glapińskiemu zarzuca się m.in., że “w grudniu 2020 roku oraz w marcu 2022 roku podejmował interwencje walutowe bez należytego upoważnienia od Zarządu NBP”, a “w latach 2021 i 2023 inicjował, akceptował i realizował działania sprzeczne z założeniami polityki pieniężnej” zapisanych w Konstytucji RP.

Prezes NBP miał również “utrudniać niektórym członkom Rady Polityki Pieniężnej oraz Zarządu NBP wykonywanie obowiązków konstytucyjnych i ustawowych”.

Posłowie zarzucają Adamowi Glapińskiemu “uchybienie obowiązku współdziałania z ministrem finansów przy opracowywaniu planów finansowych państwa”. Tym samym szef resortu finansów miał zostać wprowadzony w błąd przy tworzeniu budżetu na 2024 rok.

“Uchybił nakazowi apolityczności prezesa NBP oraz zakazowi prowadzenia działalności publicznej nie dającej się pogodzić z godnością jego urzędu, co stanowiło naruszenie art. 227 ust. 4 Konstytucji RP w ten sposób, że publicznie angażował się w agitację, także w ramach kampanii wyborczej, na rzecz partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość…” – czytamy we wniosku.

Polecamy również: Ukraińcy napadli na Polaka w Częstochowie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!