Wiadomości

Zmiana trasy przerzutu migrantów do Europy – teraz wiedzie przez Hiszpanię

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Spada liczba migrantów, którzy przybywają do Europy. Poinformowała o tym w najnowszym komunikacie europejska agencja graniczna Frontex. Według najnowszych statystyk, znacznie spadła liczba osób, które przypływają do Włoch, rośnie natomiast liczba migrantów w Hiszpanii.

Według danych agencji, w lipcu z Afryki Północnej do Europy przypłynęło nieco ponad 10 tysięcy osób. To o 57 procent mniej niż w czerwcu. To także mniej niż w lipcu 2015 i 2016 roku. Przedstawiciele Frontexu uważają, że przyczyną spadku liczby napływających osób jest sytuacja w Libii. Prowadzone tam walki uniemożliwają przemytnikom działanie na pełną skalę. Dodatkowym powodem może być też zła pogoda.

Równocześnie jednak gwałtownie rośnie liczba osób przybywających do Hiszpanii tzw. trasą zachodnią. Frontex szacuje, że w lipcu trasę tą pokonało 2300 migrantów czyli cztery razy więcej niż rok wcześniej. W pierwszym półroczu tego roku do Hiszpanii przyjechało ponad 11 tysięcy osób.

Do tej pory to Włochy były krajem Unii Europejskiej najbardziej obciążonym migracją. Po tym jak Bruksela zawarła porozumienie z Turcją i w efekcie zablokowała tzw. szlak bałkański przez Grecję, migranci znów zaczęli szturmować włoskie granice. Ocenia się, że w ciągu ostatnich czterech lat do Włoch przybyło prawie 600 tysięcy migrantów.

Według przedstawicieli unijnych służb, większość spośród migrantów, którzy chcą dostać się do Europy pochodzi obecnie z krajów Afryki. Większość z nich jest uważana za migrantów zarobkowych i nie jest wpuszczana na teren strefy Schengen.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!