Polska Wiadomości

Zmarła Pani Stanisława Morończyk, która podczas wojny pomagała przeżyć więźniom obozu koncentracyjnego Auschwitz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje portal telewizjarepublika.pl Stanisława Morończyk, która podczas wojny z narażeniem życia pomagała więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, zmarła we wtorek w wieku 98 lat – podało stowarzyszenie rozwoju gminy Brzeszcze “Brzost”, do którego należała. – Czasem mi się zdaje, że za mało pomagałam – mówiła pani Stanisława.

Stanisława Morończyk urodziła się 4 września 1920 r. w Brzeszczach jako córka Augustyna i Wiktorii z d. Michalska. Szkołę Powszechną ukończyła w rodzinnej miejscowości. W tym okresie należała do żeńskiej drużyny ZHP im. Emilii Plater. Po ukończeniu żeńskiego Gimnazjum w Bielsku kontynuowała naukę w Liceum Sióstr Urszulanek Gospodarstwa Domowego w Rybniku, gdzie w maju 1939 r. złożyła egzamin dojrzałości. Jej dalszą naukę przerwał wybuch II wojny światowej.

W okresie okupacji działała w konspiracji niosąc pomoc więźniom KL Auschwitz. W 1943 r. wstąpiła do Armii Krajowej. Z narażeniem życia dostarczała chleb więźniom pracującym na stawach w Brzeszczach.

– Trzeba było mieć oczy dookoła głowy. Za każdym razem człowiek uważał, bardzo się bałyśmy. Byłam na terenie obozu, mogłam być w każdej chwili zastrzelona. Ale to był obopólny strach. Tylko że ja jeszcze mogłam uciec, a ten więzień już tam był – wspominała.

W rozmowie z publicznym Radiem Kraków Stanisława Morończyk mówiła, że swoją skrajnie niebezpieczną działalność podejmowała z poczucia obowiązku i przeświadczenia, iż w “Polsce nikt nie może być głodny”.

W 2007 r. prezydent Lech Kaczyński za bohaterską postawę w czasie wojny odznaczył Stanisławę Morończyk Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Była także uhonorowana Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką Nauczycielstwa.

Uroczystości pogrzebowe Stanisławy Morończyk odbędą się w sobotę o godzinie 15:00 w kościele św. Urbana w Brzeszczach. Zmarła spocznie na miejscowym cmentarzu komunalnym.

Źródło: telewizjarepublika.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!