Polska Sports Wiadomości

Bartosz Kurek został wybrany najlepszym siatkarzem Europy w roku 2018

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

jak donosi portal sportowefakty.wp.pl atakujący reprezentacji Polski i Stoczni Szczecin jest pierwszym w historii naszego kraju zawodnikiem, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie. Dla Bartosza Kurka wspomniany tytuł to zwieńczeniem fantastycznego sezonu w drużynie narodowej. Doświadczony atakujący przed kilkoma tygodniami wraz z kolegami obronił tytuł mistrza świata. Dla 31-latka był to dotychczas największy sukces w karierze, w 2014 roku nie znalazł się bowiem w czternastce powołanej przez Stephane’a Antigę na mundial rozgrywany w kraju nad Wisłą. Warto podkreślić, że wychowanek Stali Nysa został również wybrany MVP turnieju MŚ 2018.

W historii polskiej siatkówki to trzecie tego typu odznaczenie, jednak pierwsze przyznane zawodnikowi męskiej reprezentacji. Wcześniej Europejska Konfederacja Siatkówki doceniła dwie polskie siatkarki. Małgorzata Glinka-Mogentale została wyróżniona w 2003 roku, natomiast dwa lata później sukces swojej koleżanki powtórzyła Dorota Świeniewicz.

Bartosz Kurek jest synem byłego siatkarza, Adama Kurka. Pochodzi z Wałbrzycha, jednak przygodę z siatkówką rozpoczął w Nysie. Ligowy debiut zanotował w drużynie Stali, u boku ojca, który w połowie lat 90. zdobywał z drużyną medale mistrzostw Polski i krajowy puchar, grał też w reprezentacji.

W 2005 roku Bartosz Kurek został mistrzem Europy kadetów i najlepszym atakującym turnieju. Poważną karierę rozpoczynał w Mostostalu Kędzierzyn-Koźle. Transfer do Skry Bełchatów (2008 rok) rozpoczął okres sukcesów. Z tym zespołem zdobył m.in. trzy tytuły mistrza Polski, trzy Puchary Polski oraz medale Ligi Mistrzów (brąz w 2010 roku i srebro dwa lata później) oraz klubowych mistrzostw świata (srebro w 2009 i 2010).

W kolejnych sezonach 31-latek występował w rosyjskim Dynamie Moskwa, włoskim Cucine Lube Banca Marche Macerata, z którym zdobył mistrzostwo Włoch i Superpuchar. W 2015 Bartosz Kurek powrócił do kraju, wiążąc się kontraktem z  Asseco Resovią Rzeszów. Rok później doświadczony atakujący miał przenieść się do japońskiej ekipy JT Thunder, jednak ostatecznie umowa została rozwiązana. Zawodnik tłumaczył się wówczas potrzebą odpoczynku, jednak po kilku tygodniach podpisał umowę z PGE Skrą, z którą zdobył wicemistrzostwo Polski. Ostatni sezon wychowanek Stali Nysa spędził w Turcji, w barwach Ziraatu Bankasi Ankara.

Indywidualne nagrody i wyróżnienia Bartosza Kurka:

2005: Najlepszy atakujący Mistrzostw Europy Kadetów
2009: MVP Memoriału Huberta Jerzego Wagnera
2009: Najlepiej punktujący Klubowych Mistrzostw Świata
2011: Najlepiej atakujący Pucharu Polski
2011: Najlepiej punktujący Ligi Światowej
2011: Najlepiej zagrywający Mistrzostw Europy
2012: Najlepszy atakujący Final Four Ligi Mistrzów
2012: MVP Ligi Światowej
2012: MVP Memoriału Huberta Jerzego Wagnera
2016: Najlepszy atakujący Memoriału Huberta Jerzego Wagnera
2018: MVP Mistrzostw Świata
2018: Najlepszy siatkarz Europy

 

Serdecznie gratulujemy!!!

Źródło: sportowefakty.wp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!