Wiadomości

Zmarła dziesiąta osoba po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym zgonie i wpisało go na listę niepożądanych odczynów poszczepiennych. Zmarła kobieta z powiatu bialskiego w woj. lubelskim. Szczepionkę na COVID przyjęła 4 lutego.

Informacja o zgonie kobiety z powiatu bialskiego w woj. lubelskim została podana w raporcie dotyczącym NOP-ów, które prezentuje Ministerstwo Zdrowia. Ofiara miała przyjąć szczepionkę 4 lutego. Resort nie podaje więcej szczegółów.

To już 10 zgon na liście niepożądanego odczynu poszczepiennego. Wcześniej zmarł mężczyzna z Oleśnicy na Dolnym Śląsku, mężczyzna z powiatu ciechanowskiego na Mazowszu, dwie kobiety z Gdyni, kobieta z pow. brzezińskiego w Łódzkiem, kobieta z Krakowa oraz trzy osoby ze Śląska: kobieta z Mysłowic, mężczyzna z pow. lublinieckiego oraz mężczyzna z Siemianowic Śląskich.

W Polsce wykonano już ponad 1,6 mln szczepień. W 1 372 przypadkach pojawiły się niepożądane odczyny poszczepienne, czyli chwilowe pogorszenie stanu zdrowia po przyjęciu szczepionki na COVID. NOP-y mogą pojawić się zazwyczaj cztery tygodnie po szczepieniu. W zdecydowanej większości mają one łagodną postać.

Pacjenci mogą mieć podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Może pojawić się tam również chwilowa bolesność. Objawy same znikają po krótkim czasie. Inne objawy NOP to wysypka, kaszel, biegunka czy dreszcze.

Nie można stwierdzić z pewnością, że zgon wpisany na listę był efektem szczepienia. Ministerstwo wlicza na listę każdą śmierć, która nastąpiła do miesiąca po wykonaniu szczepienia.

/gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!