Wiadomości

Zmarł legendarny holenderski aktor Rutger Hauer

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Holandii w wieku 75 lat zmarł aktor Rutger Hauer. O śmierci aktora poinformował jego agent Steve Kenis. Artysta zmarł w swoim domu 19 lipca po krótkiej chorobie, został pochowany w środę.

Jego wielka kariera zaczęła się rolą w serialu rycerskim „Floris”, od którego zaczęła się zarazem jego wieloletnia współpraca z reżyserem Paulem Verhoevenem. Do najważniejszych filmów w karierze Hauera należą skandalizujący erotyczny dramat „Turecki przysmak”, w którym aktor wcielił się w rolę artysty rzeźbiarza Erika Vonka, oraz dramat wojenny „Żołnierz orański”. W plebiscycie na najlepszy holenderski film 100-lecia zorganizowanym w 1999 roku obrazy te zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce.

W 1981 roku zagrał drugoplanową rolę terrorysty Wulfgara w filmie sensacyjnym „Nocny jastrząb”, gdzie wystąpił także gwiazdor kina akcji, Sylvester Stallone. Rok później zagrał przywódcę replikantów „Łowca androidów”, nakręconym przez Ridleya Scotta. Rutger Hauer uważaał, że rola przywódcy zrewoltowanych replikantów Nexus-6 była najważniejszą i najbardziej satysfakcjonującą w jego karierze.

W 1988 roku otrzymał Złoty Glob za rolę drugoplanową w filmie „Ucieczka z Sobiboru”.

/rp.pl, variety.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!