Wiadomości

Zjednoczone Emiraty Arabskie wysyłają samoloty F-16 do bazy lotniczej Suda w Grecji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zjednoczone Emiraty Arabskie zdecydowały się wysłać 4 samoloty F-16 do bazy lotniczej Suda w Grecji (na Krecie). Tak więc zacieśnia się współpraca w ramach nieformalnej antytureckiej koalicji.

Przypomnijmy, że Zjednoczone Emiraty Arabskie od lat konsekwentnie, wraz z Arabią Saudyjską i Egiptem, starają się przeciwstawiać Turcji, która nie ukrywa swych aspiracji w dążeniu do przewodzenia światu islamskiemu. Wysłanie przez ZEA samolotów na Kretę jest tego kolejnym przejawem.

Przypomnijmy, że wcześniej Francja wysłała na Kretę okręty i samoloty, a konkretnie śmigłowcowiec klasy Mistral, fregatę typu La Fayette oraz dwa myśliwce Dassault Rafale. Była to odpowiedź na podjęcie przez statek badawczy „Oruç Reis”, który w obstawie okrętów tureckiej marynarki wojennej przybył w rejon na południe od greckiej wyspy Kastelorizo, prac związanych z poszukiwaniem złóż gazu.

W morze wypłynąć miało wówczas 39 okrętów tureckiej marynarki wojennej, przy czym w bezpośredniej bliskości „Oruç Reis” ma przebywać 6 fregat i 6 korwet, a także okręt podwodny. Również Grecja wysłała w morze swoje okręty, ale w mniejszej liczbie…

Francja wysyła okręty i samoloty celem wsparcia Grecji w jej konflikcie z Turcją

Turcy nie przestraszyli się ewentualnej konfrontacji zbrojnej z Grecją i Francją i kontynuują rozpoczęte prace wiertnicze…

Czytaj też:

Wszyscy przeciw Turcji, Turcja przeciw wszystkim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!