Wiadomości

Ziobro: Przygotowuję wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, by sprawdzić zgodność z Konstytucją tryb przyjęcia zmiany systemu EU ETS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

“Jako prokurator generalny przygotowuję właśnie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, by sprawdzić, czy tryb przyjęcia decyzji o drastycznej zmianie systemu EU ETS, na którą zgodzili się Donald Tusk i Ewa Kopacz, nie naruszał przepisów Konstytucji RP” – poinformował Zbigniew Ziobro.

“Przeprowadzono to w zwykłym głosowaniu. A art. 192 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu UE przesądza, że takie zmiany – dotyczące suwerenności pod względem doboru źródeł energii i bezpieczeństwa państwa – mogą być przyjmowane tylko w procedurze jednomyślności” – zwrócił uwagę szef resortu sprawiedliwości.

“Jeśli Trybunał Konstytucyjny podzieli moje stanowisko, to może to przesądzić o wyjściu Polski z systemu EU ETS jako sprzecznego z polską konstytucją. Wtedy Polacy i polska gospodarka ogromnie na tym finansowo zyskają” – dodał Ziobro.

“Odchodząc od systemu ETS, moglibyśmy mieć najtańszy prąd w Europie. A nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, jaki miałoby to wpływ na koszty życia Polaków, czy przewagę konkurencyjną polskiej gospodarki” – podsumował.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!