Polska Wiadomości

IKEA ma zamiar zatrudniać “uchodźców”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal salon24.pl IKEA wraz z Fundacją Ocalenie zamierza wspomóc uchodźców w Polsce. Firma zatrudni cudzoziemców w potrzebie na płatne staże. Oprócz warunków formalnych – m.in. statusu uchodźcy – cudzoziemcy muszą znać język polski w stopniu komunikatywnym.

Wspólne przedsięwzięcie proimigracyjnej organizacji pozarządowej wraz z IKEĄ zakłada 10 płatnych staży przez pół roku – od marca do sierpnia 2022 r. Gdzie? W sklepie sieci IKEA Targówek w Warszawie.

Warunkiem przystąpienia do projektu jest posiadanie statusu uchodźcy – również ochronę uzupełniającą, zgodę na pobyt tolerowany lub ze względów humanitarnych. Uchodźca musi jednak znać język polski co najmniej na poziomie komunikatywnym, co może dla wielu chętnych stanowić barierę nie do przejścia.

“Jednym z najważniejszych czynników utrudniających uchodźczyniom i uchodźcom zbudowanie dobrego, bezpiecznego życia w Polsce są trudności w znalezieniu stabilnego zatrudnienia. Wynika to często z braku doświadczenia zawodowego na lokalnym rynku pracy, słabej znajomości języka polskiego, nieznajomości procedur i ograniczonego dostępu do informacji. Nie pomagają również obawy pracodawców oraz uprzedzenia i stereotypy na temat uchodźczyń i uchodźców, które funkcjonują w społeczeństwie.

Tymczasem osoby z doświadczeniem uchodźczym, które mieszkają w Polsce, mają różne talenty, wiedzę i doświadczenie oraz przede wszystkim motywację do znalezienia zatrudnienia. Często potrzebują jedynie wsparcia w wejściu na rynek pracy i znalezieniu na nim swojego miejsca” – czytamy w oświadczeniu sieci IKEA i Fundacji Ocalenie.

Ze swojej strony, organizacja pozarządowa zapewni cudzoziemcom naukę języka polskiego i opiekę psychologiczną. “Znalezienie pracy pomoże uchodźczyniom i uchodźcom wesprzeć ich rodziny oraz lokalną gospodarkę, a także zintegrować się ze społeczeństwem. Po odbyciu stażu zostaną oni zaproszeni do aplikowania na istniejące miejsca pracy poprzez procedurę standardowej rekrutacji” – czytamy w projekcie.

Staż będzie regulowany umową na 3/4 etatu z zarobkami ok. 2646 zł brutto. Chętni uchodźcy mogą liczyć na bonusy – zniżki na zakupy w IKEI, dwudaniowy obiad za kilka złotych, ubezpieczenie, warsztaty kulturalne.

Powodzenia…

Źródło: salon24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!