Felietony

Zimowe menu żubrów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Puszczy Białowieskiej zapanowała prawdziwa zima. Niska temperatura i dosyć gruba warstwa śniegu to powody intensywniejszego dokarmiania żubrów.

Po ostatnich opadach śniegu w Puszczy zaczęły występować coraz niższe temperatury, które w najbliższych dniach mają osiągnąć swoje apogeum i oscylować w granicach – 25 stop. C.

W związku z tak zimową aurą leśnicy zaczęli wykładać więcej karmy dla żubrów. I w zależności od pogody dostosowują rodzaj karmy. Podstawą dokarmiania żubrów w Nadleśnictwie Białowieża jest siano, uzupełniane o lizawki solne, małe ilości owsa gniecionego, a w czasie występowania temperatur dodatnich o buraki pastewne i sianokiszonkę.

https://www.youtube.com/watch?v=0bK9KhvrCeQ&feature=emb_title

Patrząc na zainteresowanie żubrów i ilość zjadanej przez nie paszy, można być pewnym, że dostarczane przez leśników smakołyki bardzo im smakują. Na sezon zimowy 2020/2021 leśnicy przygotowali aż 80 ton karmy.

Warto podkreślić, że pod koniec ubiegłego roku w lasach nadleśnictwa oddano do użytkowania cztery nowe brogi postawione w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”.

/lasy.gov.pl, fot. Sławomir Mioduszewski/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!