Felietony

Zielone Las Story, czyli leśne poszukiwanie skarbów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zielone Las Story to pierwsza ścieżka geocachingowa na terenie RDLP w Poznaniu. Została przygotowana przez leśników z Nadleśnictwa Oborniki. Trasa liczy ok. 16 km, a 41 skrytek układa się w liść.

Ścieżka to nie lada gratka dla miłośników poszukiwaczy skarbów. W obornickich lasach ukryto 41 skrytek, czyli 41 historii opowiedzianych przez las.

Co trzeba zrobić, by wyruszyć na poszukiwanie skrytek? Geocaching to uprawiana na całym świecie gra terenowa, polegająca na szukaniu za pomocą odbiornika GPS tego, co inni uczestnicy, zwani potocznie keszerami, ukryli.

Rozpoczęcie przygody z geocachingiem nie wymaga żadnych nakładów pieniężnych. Wystarczy telefon, odrobina dobrych chęci i otwartość na nowe doświadczenia.

Podobnie jest z Zielonym Las Story. By zacząć wspólną zabawę należy założyć bezpłatne konto na portalu geocaching.com, czyli ogromnym skarbcu keszów ukrytych w różnych zakątkach świata. Poszukiwanie skrytek w lesie ułatwi aplikacja, którą można pobrać ze sklepu Google. Gdy już posiada się niezbędne akcesoria, nie pozostaje nic innego, jak odnaleźć Zielone Las Story na mapie i ruszyć na poszukiwanie przygody.

Zielone Las Story to trasa, licząca ok. 16 km z 41 skrytkami układających się w geoart – liść.

Na jej przejście należy poświęcić kilka godzin. Wszystkie skarby to letterbox-y, co oznacza, że współrzędne startowe nie odpowiadają lokalizacji keszy. Kordy finałowe są podane w formie waypointów (punktów orientacyjnych), które należy wpisać w miejsce oryginalnych.

Wędrówkę najlepiej rozpocząć od skrytki nr 1, w której znajduje się paszport zdobywcy. Dalej warto podążać po kolei aż do ostatniej skrytki. Odnalezienie skrytki trzeba zanotować w dzienniku papierowym (tzw. logbook’u), który znajdziecie w każdej skrytce oraz na stronie internetowej. W każdym z keszy znajduje się także pieczątka, którą należy odbić na pobranym z kesza nr 1 „paszporcie zdobywcy”.

Będąc na miejscu, warto rozglądać się uważnie dookoła – skrytki mogą być na ulokowane na różnych wysokościach, a wyglądem mogą przypominać elementy otoczenia. Często wtapiają się w otaczającą faunę i florę. Wskazówki pomocne w ich znalezieniu znajdują się przy opisach każdego z keszy.

Każda skrytka ukrywa jedną historię o lesie i jego roli w naszym życiu. Można się z nich dowiedzieć m.in. jaka jest rola lasu dla funkcjonowania człowieka, dlaczego należy troszczyć się o zielone płuca ziemi, jaką rolę pełni drewno, a także poznać wiele ciekawostek o Nadleśnictwie Oborniki.

W pojemnikach na poszukiwaczy czekają również drobne upominki, ale zgodnie z zasadami geocachingu, zabierając coś ze sobą, trzeba zostawić inną rzecz dla kolejnych uczestników zabawy.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!