Polska Wiadomości

Zielona Góra: stypendia nur für Ukrainer

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na Uniwersytecie Zielonogórskim rusza program stypendialny “New Technologies for Women”. Jak się okazało, przeznaczony jest wyłącznie dla ukraińskich studentek i absolwentek szkół średnich.

Zielona Góra wprowadza stypendia nur für Ukrainer. W środę tamtejszy Uniwersytet Zielonogórski poinformował o nadchodzącym programie stypendialnym “New Technologies for Women – Ukraine”. Organizatorem programu jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz firma Intel. Jak czytamy, program “skierowany jest do kształcących się na terenie Polski ukraińskich studentek i absolwentek szkół średnich (rozpoczynających jesienią 2024 studia techniczne), które z powodu trwającej na Ukrainie wojny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej/życiowej”.

Program obejmuje następujące kierunki studiów prowadzone w języku polskim na Uniwersytecie Zielonogórskim: automatyka i robotyka, biznes elektroniczny, elektrotechnika, fizyka, geoinformatyka i techniki satelitarne, informatyka, inżynieria biomedyczna, inżynieria danych, matematyka.

Na program składają się: 10-miesięczne stypendium finansowe w wysokości 12 000 zł brutto (wypłacane w dwóch ratach), warsztaty z umiejętności technicznych i miękkich z ekspertami Intel Technology Poland, sesje doradztwa zawodowego oraz udział w “mentoringowym Programie Buddies”, oraz bezpłatny udział w “Perspektywy Women in Tech Summit 2025 – największym w Europie i Azji wydarzeniu dla kobiet w STEM, Tech & IT”.

Do programu mogą aplikować pochodzące z Ukrainy studentki kształcące się na polskich uczelniach, a także pochodzące z Ukrainy absolwentki liceum, rozpoczynające studia w roku akademickim 2024/2025.

NASZ KOMENTARZ: Naszym zdaniem tego typu inicjatywy to złamanie konstytucji i to aż w dwóch obszarach. Po pierwsze jest to dyskryminacja mężczyzn (wszystkich), po drugie kobiet (Polek). Niestety, doskonale wiemy, jaka mądrość przyświeca tego typu projektom:  – Tym, co mnie najbardziej interesuje, jest ściąganie do Polski ludzi, którzy mogą być polską elitą – powiedział swego czasu, podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego rządu PiS, Jarosław Gowin.

Polecamy również: Relikwie Ulmów we wrocławskim szpitalu. Żydzi dostali szału

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!