Wiadomości

Zelenski o Banderze: To bohater dla pewnego ułamka Ukraińców, to normalne i fajne, ale…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kandydat na prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zelenski stwierdził że ​Ukraińcy powinni pamiętać o współczesnych bohaterach, o artystach i pisarzach, którzy są bohaterami całej Ukrainy.

„To są bezsporni bohaterowie. Stepan Bandera jest bohaterem dla pewnego ułamka Ukraińców i to jest normalne i fajne, to jedna z tych osób, które broniły wolności Ukrainy. Ale sądzę, że sytuacja, gdy taka ilość ulic i mostów jest nazywana tym samym imieniem, nie jest w pełni zasadna” – stwierdził w wywiadzie dla „RBC-Ukraina” kandydat na prezydenta Ukrainy, który według ostatnich sondaży może liczyć na 3/4 głosów.

„Nawiasem mówiąc, to nie chodzi tylko o Stepana Banderę. To samo mogę powiedzieć o Tarasie Grigoriewiczu Szewczence. Bardzo szanuję jego oszałamiającą twórczość. Ale my wraz z wami powinniśmy pamiętać o dzisiejszych bohaterach, bohaterach sztuki, bohaterach literatury, o bohaterach Ukrainy. Dlaczego nie nadajemy ich imion – bohaterów, którzy jednoczą dziś Ukrainę? Są takie napięcie w społeczeństwie, że trzeba zrobić wszystko, co możliwe, aby zjednoczyć Ukrainę. Pewnego dnia zapytano mnie, dlaczego imienia Andrija Szewczenki nie nosi żadna ulica? Dla mnie jest on bohaterem, naprawdę tak uważam” – dodał Zelenski.

/unian.ua/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!