Wiadomości

Zdecydowana większość Polaków opowiada się za budową elektrowni jądrowych w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Aż 74 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2021 r.

Resort zamieścił na swojej stronie internetowej wyniki sondażu, z którego wynika, że bardzo duży odsetek Polaków popiera budowę elektrowni atomowych w kraju. Przeciwnego zdania jest 20 proc. respondentów. MKiŚ zauważa, że w porównaniu z badaniami przeprowadzonymi w 2020 roku odsetek zwolenników elektrowni jądrowych wrósł o 11 pkt proc.

Zwiększyła się także liczba Polaków, którzy zgodziliby się na budowę elektrowni w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania. Taką deklarację złożyło 58 proc. ankietowanych. 39 proc. badanych wyraża sprzeciw wobec tego rozwiązania. Liczba zwolenników budowy elektrowni jądrowej w sąsiedztwie wzrosła o 12 pkt proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Co więcej, 78 proc. Polaków uważa, że budowa elektrowni jądrowej jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi (wzrost o 8 pkt proc. w porównaniu z 2020 rokiem). Z kolei, 82 proc. badanych wskazuje, że elektrownie atomowe są dobrym narzędziem zabezpieczenia energetycznego kraju. To więcej o 9 pkt proc. niż w badaniach sprzed roku.

Jednocześnie 80% badanych potwierdziło, że słyszało o planach budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!