Polska Wiadomości

Zdaniem HGW Grób Nieznanego Żołnierza nie należy do wszystkich Polaków tylko jest własnością miasta Warszawy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie to prawdopodobnie najsłynniejszy grób-pomnik w Polsce. Jego ideą jest uczczenie tych, którzy polegli w walce o niepodległość naszego kraju. Miejsce to jest świadkiem wszystkich uroczystości państwowych, kiedy odbywa się tam uroczysta zmiana warty, zaś przy grobie wieńce składają najwyżsi dostojnicy państwowi na czele z prezydentem.

Wobec tego niemałe kontrowersje wywołała ostatnio wypowiedź prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz. Powiedziała ona bowiem, że Grób Nieznanego Żołnierza należy do Warszawy. – Chcę podkreślić też, że Grób Nieznanego Żołnierza jest własnością miasta, miasta stołecznego, miasta stolicy, miasta niepokonanego – powiedziała.

Wypowiedź ta wywołała spore kontrowersje, ponieważ nie jest do końca prawdziwa. Grób Nieznanego Żołnierza leży bowiem na terenie Warszawy, ale w żaden sposób do miasta nie należy. Trudno w przypadku tego miejsca mówić ogólnie o prawie do jakiejkolwiek własności. Jedyny „podmiot”, który mógłby rościć sobie prawo własności nad Grobem Nieznanego Żołnierza to Naród, wszyscy Polacy.

Wierzymy oczywiście, że Hanna Gronkiewicz-Waltz w tej wypowiedzi miała jak najlepsze intencje i chciała podkreślić rolę i wagę stolicy, na terenie której znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.

Źródło: wmeritum.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!