Islam Świat Wiadomości

Arabia Saudyjska: Muzułmańscy prawnicy debatują czy robot przypominający w budowie kobietę powinien nosić tradycyjną chustę na głowie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas zakończonego w czwartek w Rijadzie forum „Future Investment Initiative”, którego celem było wypromowanie nowoczesnej Arabii Saudyjskiej, zaprezentowano też Sophię, robota humanoidalnego i nadano mu obywatelstwo kraju.

Forum, które było przede wszystkim zapowiedzią budowy energooszczędnego miasta przyszłości na granicy z Jordanią, na które królestwo chce wydać 500 mld dolarów, obfitowało w niespodzianki. W jego trakcie, książę następca tronu Mohammed bin Salman oświadczył, że Arabia Saudyjska „wraca do umiarkowanego, otwartego na świat” islamu, jaki miał miejsce w tym kraju kiedyś. Wreszcie nadano obywatelstwo królestwa robotowi humanoidalnemu Sophii, stworzonemu przez Hanson Robotics z Hongkongu.

To ostatnie wydarzenie wywołało jednak szereg złośliwych, acz zasadnych komentarzy o nowych wymaganiach wobec muzułmańskich prawników. Muszą teraz określić czy kobieta robot musi zakrywać głowę, tak jak robią Saudyjki. Czy wolno jej będzie poruszać się bez opieki robota-mężczyzny? Czy nie będzie w końcu tak, że robot-kobieta-obywatel będzie miał więcej praw niż prawdziwe Saudyjki?

Źródło: euroislam.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!