Europa Wiadomości

Zbrodniarz od dziś patronem ulicy w Kijowie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jedną z ulic Kijowa nazwano imieniem naczelnego dowódcy UPA – Romana Szuchewycza. Decyzję w tej sprawie podjęła rada miasta. Roman Szuchewycz jest współodpowiedzialny za ludobójstwo, jakiego dopuściła się UPA na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Do tej pory stołeczna ulica nosiła nazwę sowieckiego generała zabitego przez UPA. Przemianowanie prospektu radzieckiego generała Nikołaja Watutina na prospekt szefa Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza poparła większość miejskich rajców.

Podczas głosowania w kijowskim ratuszu obecny był też syn dowódcy UPA – Jurij Szuchewycz – obecnie deputowany do ukraińskiego parlamentu. Dotychczasowy patron prospektu sowiecki generał Nikołaj Watutin – dowódca 1 Frontu Ukraińskiego został śmiertelnie ranny w 1944 roku podczas zasadzki przygotowanej przez oddział UPA.

Nowy patron ulicy Roman Szuchewycz, jako naczelny dowódca UPA, jest współodpowiedzialny za straszliwe ludobójstwo, w trakcie którego podkomendni Szuchewycza w sposób bestialski zamordowali ponad 100 tysięcy Polaków.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!