Wiadomości

Zbigniew Ziobro: „Przez decyzję byłych władz KNF Polska musi zapłacić Szwecji 650 mln zł”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Skarb Państwa przegrał w szwedzkim sądzie spór z funduszem Abris o wywłaszczenie go z akcji FM Banku. Chodzi o decyzję Komisji Nadzoru Finansowego sprzed pięciu lat.

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, decyzją nadzoru kontrolowana przez fundusz Abris spółka PL Holdings została zmuszona do sprzedaży FM Banku, a biegli wycenili szkodę funduszu na ponad 2,1 mld zł.

Sprawa trafiła do międzynarodowego arbitrażu, który potwierdził rację luksemburskiego inwestora i przyznał mu odszkodowanie w wysokości ok. 760 mln zł. Polska zaskarżyła tę decyzję do sądu apelacyjnego w Szwecji – właściwego dla sprawy. Jak pisze gazeta, sprawę tą przegrała i państwo ma zapłacić odszkodowanie plus inne koszty, łącznie w wysokości ok. 650 mln zł.

Polska może się jeszcze odwołać do szwedzkiego Sądu Najwyższego. Według gazety Prokuratoria Generalna analizuje taki krok.

Sprawa ta ma związek z działaniem Komisji Nadzoru Finansowego.

– W składzie KNF byli ludzie związani ze środowiskiem Platformy Obywatelskiej. Decyzja tych panów będzie nas kosztować 650 mln zł i w tej sprawie też będzie prowadzone śledztwo, czy te decyzje były wydane z naruszeniem prawa. Ta sprawa powinna być zbadana – powiedział Zbigniew Ziobro, który komentował decyzję szczecińskiego sądu o uznaniu za niesłuszne zatrzymań byłego przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka i byłego zastępcy przewodniczącego KNF Wojciecha Kwaśniaka.

Prokuratora zarzuca im, że od października 2013 r. do września 2014 r. działali na szkodę interesu publicznego oraz na szkodę interesu prywatnego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!