Wiadomości

Dr Ryszard Żółtaniecki: Izrael nie jest naszym sojusznikiem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Mamy chyba najostrzejszy kryzys w naszej historii. Israel Katz jest ministrem spraw zagranicznych, jego słowa nie wymagają autoryzacji. To było stanowisko rządu, tym samym stanowisko państwa Izrael, które zdefiniowało się na pozycjach wrogich. Zostaliśmy nazwani wrogami, przyjęto jednoznacznie wrogą postawę, to nie jest nasz sojusznik – mówił o relacjach polsko-izraelskich dr Ryszard Żółtanicki.

Po szczycie bliskowschodnim w Warszawie Israel Katz napisał na Twitterze: “Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca – ‘Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki’. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych”.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie doczekaliśmy się dementi w tej sprawie. – To, co mogłoby nas usatysfakcjonować, to natychmiastowa dymisji szefa izraelskiej dyplomacji – tłumaczył były dyplomata. Jego zdaniem remedium na zaistniałą sytuację nie będzie też kampania informacyjna. – Antidotum może być twarda i konsekwentna postawa. Nie wiem, czy Izrael zasługuje na to, by nadal być naszym sojusznikiem – pokreślił.

Odniósł się również do działalności ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego. – Chciałoby się, by był tam jak najdłużej. Doświadczenie dyplomatyczne podpowiada, że powinien zostać wezwany na bezterminowe konsultacje do Warszawy – powiedział dr Żółtaniecki. Jego zdaniem relacje dyplomatyczne z Izraelem powinny być ograniczone do poziomu chargé d’affaires.

/polskieradio.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!