Wiadomości

Zawiadomienie do prokuratury po kontroli CBA w puławskim starostwie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w starostwie puławskim w woj. lubelskim do prokuratury trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. CBA kontrolowało tworzenie systemu informacji przestrzennej (SIP) w tym powiecie.

Kontrola trwała od grudnia 2018 r. do maja 2019 r. Agenci Biura sprawdzali, czy to zadanie dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-13 w części “społeczeństwo informacyjne” było przeprowadzone zgodnie z prawem.

Zawiadomienie po kontroli CBA dotyczy możliwości przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, a także poświadczenia nieprawdy w dokumentach urzędowych – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski potwierdził, że kontrola zakończyła się i pod koniec maja wysłano zawiadomienie do prokuratury.

– Podczas kontroli prowadzonej przez funkcjonariuszy wydziału postępowań kontrolnych z lubelskiej delegatury CBA ustalono, że pomimo istotnych wad uniemożliwiających prawidłowe działanie SIP osoby odpowiedzialne za końcowy odbiór tego zamówienia przyjęły je, czym potwierdziły nieprawdę – powiedział Temistokles Brodowski.

Według kontrolerów CBA z powodu faktycznego nieukończenia zadania od 30 grudnia 2015 r. do 15 maja 2016 r. powinna być naliczona kara za 138 dni zwłoki. Taka kara zawarta w umowie miałaby wynosić ponad 1 mln 463 tys. zł – 10,6 tys. za dzień zwłoki. – CBA uważa, że przez działanie osób odpowiedzialnych za końcowy odbiór, które poświadczyły nieprawdę, doszło do szkody na taką kwotę – wyjaśnił naczelnik.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!