Wiadomości

Zatrzymano 45 osób – wielka operacja CBA i KAS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad 600 firm podejrzanych o udział w obrocie fikcyjnymi fakturami. Zatrzymanych 45 osób w trakcie wspólnych działań CBA i KAS prowadzonych pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, w ramach wspólnego śledztwa funkcjonariusze krakowskiej Delegatury CBA oraz Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali 45 osób. Przeszukano ponad 90 lokali mieszkalnych, firm oraz miejsc przechowywania dokumentacji finansowo-księgowej. W akcji brało udział ponad 200 funkcjonariuszy, którzy przeprowadzili działania na terenie kilku województw.

Zatrzymane osoby były odpowiedzialne za organizację i kierowanie procederem obrotu fikcyjnymi fakturami VAT oraz posługiwanie się nierzetelnymi fakturami. Grupa działająca od 2012 roku tworzyła sieć firm. Na chwilę obecną ustalono ok. 600 podmiotów, które brały udział w ujawnionym przestępstwie. Fikcyjne faktury wystawiano w zamian za uzyskanie korzyści majątkowej, a także w celu obniżenia wysokości należności publicznoprawnych. Dokumentowały nieprzeprowadzone transakcje dotyczące zakupu oraz sprzedaży usług (m.in. transportowych, budowlanych, IT) oraz towarów handlowych.

W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zatrzymani usłyszeli między innymi zarzuty tzw. zbrodni vatowskiej, działania w zorganizowanej grupie przestępczej, wykorzystywania nierzetelnych faktur. Decyzją sądu pięć osób zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostałych prokurator zastawał wolnościowe środki zapobiegawcze. Z uwagi na rozwojowy i dynamiczny charakter śledztwa prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!