Wiadomości

Zastępca dowódcy pułku Kalinowskiego: “Wkroczymy i aresztujemy Łukaszenkę”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wadzim Kabanczuk, zastępca dowódcy walczącego po stronie Ukrainy białoruskiego pułku im. Konstantego Kalinowskiego, udzielił wywiadu “Rzeczpospolitej”. To kuzyn skazanego na trzy lata więzienia 35-letniego Siarheja Franczuka. Służby wdarły się do jego mieszkania w Bobrujsku i pobiły. Na opublikowanym wówczas nagraniu przyznał, że uczestniczył w protestach w 2020 r. (po sfałszowanych wyborach prezydenckich) i pisał antyrządowe komentarze.

“Mój kuzyn ma stwierdzoną niepełnosprawność i ma mnóstwo problemów zdrowotnych. Więzienie dla niego jest ciężką próbą. To pokazuje, jak mocno reżim nas się boi. W przeciwnym wypadku nie zwracano by na nas uwagi. Czynią różnego rodzaju prowokacje i próbują powstrzymać poszerzenie naszej liczebności. Reżim chce sprawić, by inni do nas nie dołączali” – mówi Wadzim Kabanczuk.

Twierdzi, że większość żołnierzy pułku Kalinowskiego nie ujawnia swojej tożsamości właśnie dlatego, by nie narażać pozostających na Białorusi krewnych i przyjaciół. “Dla nikogo nie jest to miła sytuacja, ale nie znam ani jednej osoby, która odeszłaby z pułku z powodu presji na krewnych na Białorusi. Jeżeli zostanie wydany międzynarodowy nakaz aresztowania Łukaszenki, wkroczymy tam i jego aresztujemy. I może nie dojdzie nawet do żadnej walki zbrojnej, bo będą uciekać jak karaluchy” – twierdzi zastępca dowódcy pułku Kalinowskiego.

Białorusi wskazuje, że oddziały pułku obecnie walczą w okolicach Bachmutu. “Walki trwają codziennie. Za wolność naszą i waszą. O to walczymy. Bo bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Białorusi” – mówi i dodaje, że od początku agresji Rosji na Ukrainę zginęło już kilkunastu jego towarzyszy broni.

/rp.pl, wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!