Wiadomości

Żaryn: Wroga operacja będzie kontynuowana

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zdaniem Stanisława Żaryna, “wroga operacja” reżimu Białorusi z wykorzystaniem nielegalnych imigrantów przeciwko Polsce “będzie kontynuowana”.

W sobotę rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego odniósł się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej za pomocą wpisu na swoim koncie w serwisie społecznościowym Twitter.

Jak mogliśmy przeczytać: “Operacja hybrydowa wykorzystująca szlak migracyjny do destabilizowania Polski trwa. Służby białoruskie wraz z cudzoziemcami dalej atakują naszą granicę i polskie patrole. Te Tweetem Stanisław Żaryn skomentował najnowsze dane polskiej Straży Granicznej. Przypomnijmy więc, że w ciągu minionej doby miały miejsce kolejne prowokacje na granicy ze strony białoruskich służb. W ostatni piątek linię graniczną z Białorusi na terytorium Polski próbowały nielegalnie przekroczyć 54 osoby. Funkcjonariusze zatrzymali grupę 31 mężczyzn, obywateli Iranu, w okolicach miejscowości Narewka, na odcinku chronionym przez oddział SG. Z kolei koło Czeremchy i Michałowa służby białoruskie uszkadzały concertinę oraz rzucały szklanymi butelkami, kamieniami i kłodami drewna w patrole polskie. To nie pierwsza sytuacja tego typu w ostatnim czasie.

W zeszłym roku polska Straż Graniczna zanotowała ok. 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia wschodniej granicy państwowej. W grudniu to ponad 1,7 tys. prób, w listopadzie – 8,9 tys., w październiku – 17,5 tys., we wrześniu – 7,7 tys., zaś w sierpniu, kiedy zaczął się cały proceder – 3,5 tys. Pogranicze Polski to jednocześnie flanki Unii Europejskiej oraz Paktu Północnoatlantyckiego. Strefy granicznej stale chronią przedstawiciele Straży Granicznej, Polskiej Policji oraz Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!