Wiadomości

Fińska polityk stanie przed sądem, bo broniła stanowiska Kościoła ws. LGBT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szefowa chrześcijańskiej partii demokratycznej i była minister spraw wewnętrznych Finlandii Päivi Maria Kuvaja Räsänen oskarżana jest o obrażanie środowisk LGBT. Jednym z powodów jest treść jej książki, zatytułowanej biblijnym cytatem “Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”. Proces rusza 24 stycznia.

Räsänen skrytykowała Kościół luterański w Finlandii za popieranie ruchu LGBT i parady równości w Helsinkach. Z tego powodu oskarżono ją o obrażanie mniejszości homoseksualnej, w tym kontekście przypominając jej książkę “Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” wydaną w 2014 r.

Zarzuty wobec fińskiej polityk dotyczą także jej wypowiedzi w programie telewizyjnym “Co Jezus myślał o homoseksualistach?”. Stanowisko Räsänen, zgodne z nauką Kościoła, uznano za atak na mniejszości. Proces rusza 24 stycznia i może skończyć się wyrokiem do dwóch lat więzienia.

W sprawie Räsänen kampanię rozpoczęła międzynarodowa organizacja CitizenGo. Aktywiści przestrzegają w piśmie do prokuratora generalnego, że karanie obywateli za chrześcijańskie poglądy stanowiłoby bardzo niebezpieczny proceder. Według organizacji kara więzienia w tej sprawie to wyrok, który zawarzyłby na przyszłości demokracji i wolności słowa nie tylko w Finlandii.

Päivi Maria Kuvaja Räsänen od 1995 roku jest parlamentarzystką z ramienia chrześcijańskiej partii demokratycznej, a obecnie sprawuje funkcję przewodniczącej. W latach 2011-2015 była ministrem spraw wewnętrznych Finlandii.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!