Wiadomości

Żaryn: sytuację na Ukrainie traktujemy jako poważną

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Polskie służby specjalne monitorują sytuację na Ukrainie i są w kontakcie ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami” – powiedział Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. Żaryn odniósł się w ten sposób do ostrzelania i zajęcia przez rosyjskie służby specjalne dwóch ukraińskich kutrów, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim.

„Polskie służby specjalne monitorują sytuację na Ukrainie, w szczególności sytuację na Morzu Azowskim. Analizowane są doniesienia nt. działań strony rosyjskiej” – powiedział w poniedziałek Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. Polskie służby specjalne są w kontakcie ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami – zapewnił. Sytuacja w tamtym regionie oceniana jest jako poważna – dodał Żaryn.

Polskie służby specjalne są w kontakcie ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami – zapewnił Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

W niedzielę dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. Władze Ukrainy nie mają oficjalnych informacji o tym, co dzieje się z 23 członkami załóg tych jednostek. Podczas zdarzenia rannych zostało sześciu ukraińskich marynarzy.

Zgodnie z umowami z 2003 r. Ukraina i Rosja uznają Morze Azowskie oraz Cieśninę Kerczeńską za swoje terytorium wewnętrzne, jednak państwa te nigdy nie dokonały delimitacji granicy na tych akwenach. Po zaanektowaniu przez Rosję Krymu w 2014 r. Moskwa przejęła kontrolę nad Cieśniną Kerczeńską, a następnie zbudowała most łączący półwysep z rosyjskim terytorium.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zażądał w poniedziałek od Rosji natychmiastowego uwolnienia marynarzy z trzech ostrzelanych i zajętych okrętów oraz zwrotu jednostek Ukrainie. MSZ Ukrainy mówi o 23 członkach załogi tych okrętów.

„Apeluję o deeskalację sytuacji na Morzu Azowskim i na innych kierunkach oraz o jak najszybszą reakcję na mój apel” – podkreślił ukraiński prezydent.

Czytaj też:
https://www.magnapolonia.org/wszyscy-sie-dziwia-temu-co-stalo-sie-w-ciesninie-kerczenskiej/]

/infosecurity24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!