Wiadomości

Zaprezentowano monetę okolicznościową wybitą z okazji 150. rocznicy powstania „Sokoła”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

1 lutego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbyła się prezentacja monety okolicznościowej wybitej z okazji 150. rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” wydanej przez Narodowy Bank Polski. Na uroczystość zjechali przedstawiciele „Sokoła” z całego kraju.

 

200-lecie SGGW

 

Srebrna dziesięciozłotówka upamiętniająca 150. rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” jest dostępna we wszystkich oddziałach NBP od 27 stycznia. Moneta została uroczyście zaprezentowana podczas uroczystości przygotowanej wspólnie przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Rzeszowie i Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Okolicznościowy wykład na temat historii TG „Sokół” wygłosiła dr Agnieszka Mirkiewicz z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

moneta2

 

Przed wojną „Sokół” zrzeszał ok. 90 tysięcy członków skupionych w blisko 850 gniazdach. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zdelegalizowały działalność Towarzystwa, które ostatecznie zostało reaktywowane w 1989 r., a rok później zarejestrowane przez sąd. Dziś w Polsce i za granicą działa ponad 70 gniazd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” prowadzących działalność sportową, kulturalną i patriotyczną.

/wsokole.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!