Wiadomości

Korupcja w Elektrowni Szczecin. 12 zatrzymanych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Agenci CBA ze Szczecina zatrzymali 12 osób – w tym pracowników Elektrowni Szczecin i biznesmena – w śledztwie dotyczącym korupcji przy dostawach biomasy do elektrowni. Na gorącym uczynku przyjęcia 50 000 zł łapówki CBA zatrzymało głównego inżyniera elektrowni. Wielomilionowe straty Skarbu Państwa.

Delegatura CBA w Szczecinie prowadzi śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w sprawie korupcji przy dostawach paliwa do pieca zasilanego biomasą w Elektrowni Szczecin. Ustalono, że dostarczane  przez firmę biznesmena  transporty wcale nie były biomasą.  Mimo to pracownicy odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa, w zamian za korzyści majątkowe,  potwierdzali, że ciężarówki były właśnie wypełnione odpowiednią technicznie biomasą. Przez to dochodziło do produkcji prądu z paliwa złej jakości.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Szczecinie, zatrzymali 12 osób, w tym biznesmena  i pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra – Elektrowni Szczecin. Wśród nich jest Główny Inżynier Elektrowni Szczecin S.A., którego zatrzymano na gorącym uczynku przyjęcia łapówki w wysokości 50 000 zł.

W wyniku przeszukań zabezpieczono ok. 1 mln zł w gotówce, w tym  ponad 100 tys. zł w pomieszczeniach służbowych pracowników Elektrowni Szczecin.

Wstępne ustalenia wskazują na spowodowanie tym procederem wielomilionowych szkód na szkodę  spółki Skarbu Państwa Polskiej Grupy Energetycznej SA.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

/Piotr Kaczorek, CBA/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!