Historia

Zanim wybuchło Powstanie Warszawskie 44

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Walka o stolicę o Polskę i polską suwerenność, beznadziejnie zginęło, zaginęło, zostało w torurach zamordowanych dziesiątki tysięcy warszawiaków w więzieniach warszawskich, w ulicznych łapankach wywiezieni na roboty do Rzeszyi do obozów koncentracyjnych.

Szczytem niemieckiej buty było zarzadzenie gubernatora Fischera, gdy przez megafony około godz. 17.00 w dniu 27.lipca 44 i powtórzone 28 lipca 44 na plakatach odezwy do Polek i Polaków nakazujące stawić się do kopania okopów nad Wisł 100 tysięcy osób.. mężczyzn i kobiet w wieku od 17 do 65 lat. Na bocznych ulicach czekały tzw. budy, a powarszawskie hale fabryczne były wypróżnione.
Dowiedziawszy się o tym zarządzeniu Niemców płk Monter przyjął je jako sprawdzenie swych obaw, jako wstęp do wysiedlania mieszkańców Warszawy i chęć dezorganizacji konspiracyjnych oddziałów.

Alarm! Wobec dzisiejszych zarządzen niem. nadanych przez megafony zarządzam, co następuje: 1.) zgrupować sie na stanowiskach wyczekiwania i czekać na ogloszenie godziny “W”……(….) …” chodziło o uspokojenie umysłów i przedziwdziałanie samodzielnym wystąpieniom…..

W tych dniach Niemiecki Urząd Pracy złożył zamówienie na zapotrzebowanie 40 tysięcy osób do pracy w przemysle zbrojeniowym… Od początku 1944 roku Niemcy nacisnęli na masową produkcję wojenną, nową technologię i experymenty broni nuklearnej. Rozbudowywano podziemne hale i obozy intensywnej pracy.

Pułkownik SS Schmauser wizytuje tereny obozu KZ Gross Rosen w towarzystwie komendanta obozu Arthura Roedla

Przez obóz w Auschwitz i bezpośrednio, wielu warszawiaków znalazło się w najcięższym na terenie okupowanym obozie pracy Gross Rosen i w jego 100 Filiach takich jak Obóz Pracy RIESE w Górach Sowich i jego podziemnych sztolniach.

Ściana Pamięci na terenie obozu Gross Rosen … w Rogożnicy

Wiele bezimiennych warszawskich ofiar należy szukać w ziemi Dolnego Śląska. Po pięciu latach ciężkiej niemieckiej okupacji odpowiedzią i zemstą była walka zbrojna Warszawskiego Korpusu Armii Krajowej i wszystkich z nią scalonych formacji wojskowych pod koniec Powstania ujętych w trzy Dywizje z krwawo wywalczonymi prawami kombatanckimi prezentując naszą Polską Racje Stanu.

Cześć Ich Pamięci!
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów – Hamburg

Halina Morhofer Wojcik

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!