Wiadomości

Zamiast ocieplenia oziębienie – szybko topniejący lodowiec zaczął się rozrastać

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jakobshavn, najszybciej topniejący lodowiec Grenlandii, zaczął przybierać na grubości. Naukowcy NASA odkryli, że jego czoło, zamiast wycofywać się w głąb lądu, przesuwa się w kierunku oceanu, zaś proces tracenia masy spowolnił.

W ocenie ekspertów za zjawisko odpowiada opływający czoło lodowca prąd morski, który uległ schłodzeniu w 2016 roku. Z zebranych danych wynika, że wody okalające Jakobshavn są najzimniejsze od połowy lat 80. ubiegłego wieku.

– Początkowo nie wierzyliśmy w te dane. Spodziewaliśmy się, że Jakobshavn będzie się zachowywał tak, jak przez ostatnie 20 lat – przyznała Ala Khazendar z Jet Propulsion Laboratory. Badania wykazały, że chłodniejsze wody wypływające ze źródła na Północnym Atlantyku, w odległości niemal 1000 km na południe od lodowca utrzymują się chłodniejsze już trzeci rok z rzędu.

Zdaniem naukowców wody te zostały poruszone wskutek oscylacji północnoatlantyckiej. To system cyrkulacyjny, który powoduje, że co 5-20 lat Północny Atlantyk staje się na przemian zimny i ciepły. Mimo, że ostatnie zimy na Grenlandii były dość łagodne, to nad Północnym Atlantykiem były chłodniejsze i bardziej wietrzne niż zwykle.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!