Wiadomości

Załamuje się akcja strajkowa na Białorusi?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

O 9.00 na centralnym placu Soligorska zebrało się kilkuset górników „Belaruskalija” i wspierających ich osób, wśród których jest spora grupa nauczycieli. Organizują otwarte posiedzenie komitetu strajkowego i decydują, jaki jest ich plan na przyszłość.

Anatolij Bokun, współprzewodniczący komitetu strajkowego, przyznał na antenie „Radia Swaboda”, że „szeregi strajkujących przerzedzają się pod bezprecedensową presją ze strony kierownictwa”.

Jak przekazali portalowi TUT.BY przedstawiciele komitetu strajkowego, ponad cztery tysiące osób podpisało oświadczenie dot. strajku. Nie wszyscy z nich są jednak dziś obecni na placu. Kto z nich obecnie pracuje, a kto nie, nie wiadomo. Według Gleba Sandrosa, rzecznika prasowego komitetu strajkowego, podczas wieczornych i nocnych zmian pierwszy wydział górniczy nie wydobywał rudy.

Podobnie rozwinęła się sytuacja w dużych zakładach Mińska, gdzie – jak się zdaje – szeregi strajkujących topnieją. Przy wejściu do Mińskiej Fabryki Traktorów w środę rano pojawiły się oddziały OMON-u. Zwolennicy strajku nie mogli wejść na teren zakładu z powodu zablokowania ich przepustek. Gromadzące się pod zakładem osoby zostały rozproszone przez OMON.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!