Historia Polska Wiadomości

Zainaugurowano obchody Roku Generała Józefa Hallera

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Konferencją, która odbyła się dziś w południe w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, zainaugurowano obchody Roku Generała Józefa Hallera.

W listopadzie ubiegłego roku Senat podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2017 Rokiem Generała Hallera.

W trakcie konferencji zostanie przedstawiony plan wydarzeń upamiętniających postać generała Józefa Hallera oraz setną rocznicę utworzenia „Błękitnej Armii”.

Wydarzenia planowane w związku z ogłoszeniem Roku Generała Józefa Hallera pozwolą nie tylko przybliżyć postać samego generała i jego najbliższych, ale też przypomnieć Polakom o ważnych wydarzeniach i organizacjach, zasłużonych w dziejach Polski, znanych z krzewienia polskości i patriotycznego ducha.

Projekt uchwały został wniesiony przez senatora Jana Żaryna. Przypomina ona, że generał Haller był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców i polityków związanych z obozem narodowym i chrześcijańsko-demokratycznym.

„Ogłoszenie roku 2017 Rokiem Generała Józefa Hallera pozwoli nie tylko przybliżyć postać samego generała i jego najbliższych (Stanisława Hallera i Cezarego Hallera, także oficerów Wojska Polskiego), ale także skupić uwagę Polaków na ważnych wydarzeniach i wyjątkowych organizacjach, zasłużonych w dziejach Polski, znanych z krzewienia polskości i patriotycznego ducha” – czytamy w uchwale.

Generał Józef Haller (1873–1960) był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców i polityków związanych z obozem narodowym i chrześcijańsko-demokratycznym.

Stanął na czele samodzielnych polskich jednostek wojskowych utworzonych we Francji w 1917 r. Stały się one zaczątkiem polskiej armii zwanej „Błękitną”. Armia ta odegrała ważną rolę w utrzymaniu niepodległości odrodzonego Państwa Polskiego.

Dzięki Armii Polskiej we Francji żołnierz polski znalazł się wśród zwycięzców walczących w I wojnie światowej. Jej żołnierze walczyli o granice zarówno na zachodzie, jak i na wschodzie kraju.

/tvpparlament.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!