Wiadomości

Zahedan w rękach zrewoltowanych Beludżów /filmy/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Stolica Irańskiego Beludżystanu, 600-tysięczny Zahedan, w którym wczoraj toczyły się zaciekłe walki, najwyraźniej znajduje się obecnie, przynajmniej w znacznym stopniu, pod kontrolą zrewoltowanych Beludżów. Ulice miasta przecinają barykady, przy których krzątają się młodzi ludzie, niektórzy uzbrojeni…

W internecie opublikowana została lista ofiar zabitych wczorajszych walkach uczestników protestów. Figurują tam 42 osoby. Prawdopodobnie liczba ofiar jest większa, mówi się nawet o osiemdziesięciu zabitych… Zabici są też pośród Strażników Rewolucji Islamskiej. Oficjalnie podano, że zabitych zostało trzech gwardzistów, a 22 zostało rannych.

Podczas wczorajszych walk spłonęło wiele budynków rządowych, spłonęły siedziby policji oraz bazy jednostek Baidż, podległych irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, czyli Korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej.

We wczorajszych walkach brały udział dziesiątki tysięcy Baludżów, z których niektórzy byli uzbrojeni, bowiem powstanie, jak nazywane jest owo wystąpienie, zyskało poparcie miejscowych grup zbrojnych, które dążą do oderwania Beludżystanu od Iranu. Siły irańskie zmuszone zostały do wycofania się. Na ulicach pojawiły się barykady…

Gwałtowne protesty i starcia z siłami porządkowymi, a także akcje partyzanckie miały miejsce wczoraj i w ciągu dzisiejszej nocy także w innych miastach Irańskiego Beludżystanu. Do gwałtownych protestów doszło też w wielu innych miastach Iranu. O tym, kim są Beludżowie i jak przebiegały wczorajsze walki w Zahedanie, pisaliśmy tutaj:

Rewolucja w Iranie: Walki w Zahedanie, stolicy Irańskiego Beludżystanu /filmy/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!