Wiadomości

Federacja Rosyjska zamawia tabletki z jodkiem potasu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosyjska Federalna Agencja Medyczno-Biologiczna kupi tabletki z jodkiem potasu. Zamówienie władz Rosji ma wartość prawie 5 mln rubli. Rosyjska agencja na złożenie odpowiednich ofert przewidziała zaledwie cztery dni – relacjonuje w sobotę portal polsatnews.pl, powołując się na światowe media.

Zamówienie już pojawiło się na portalu Jednolitego systemu informacyjnego (EIS Zakupy), jak poinformował największy dziennik w Rosji “Kommiersant”, który należy do oligarchy Aliszera Usmanowa.

Jodek potasu jest stosowany jako źródło jodu w przypadku wystąpienia skażenia radioaktywnego. Lek jest stosowany do ochrony tarczycy. Jego użycie miało charakter powszechny po katastrofie w Czarnobylu w 1986 roku. W Polsce dzieciom podawano wtedy płyn Lugola zawierający jod w jodku potasu. Podawanie jodu ma chronić tarczycę przed wchłanianiem radioaktywnych pierwiastków ze środowiska.

W Rosji przetarg na tabletki odbywa się na zlecenie Federalnego Przedsiębiorstwa Unitarnego SPC “Farmazaszczita” Federalnego Centrum Badawczo-Klinicznego Federacji Rosyjskiej. Co ciekawe, zamówienie ma krótki czas realizacji. Ogłoszenie zamieszczone 26 września tego roku określało bowiem termin przyjmowania ofert do 30 września. Wartość zlecenia wyszacowano dokładnie na 4,85 mln rubli, czyli 80,5 tys. dolarów.

Rosyjski dziennik “Kommiersant” zwrócił uwagę, że podobne zamówienia realizowane były w kraju co roku. Dziennik zaznaczył także, iż między grudniem 2020 roku a marcem 2021 roku w systemie pojawiły się zamówienia na lek o wartości odpowiedniej 56 tys. dolarów.

Natomiast światowe media, na czele z agencją prasową Reuters, na którą w sobotę powołał się portal polsatnews.pl, informują, że zapotrzebowanie na jodek potasu zwiększyło się w wielu krajach Europy. Zapasy miała zrobić też Polska, jak przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!