Wiadomości

Rewolucja w Iranie: Walki w Zahedanie, stolicy Irańskiego Beludżystanu /filmy/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Iranie od dwóch tygodni trwają masowe protesty,które nastąpiły po śmierci Mahsy Amini, 22-letniej Kurdyjki, która została zatrzymana przez policję ds. moralności za nieodpowiedni ubiór i która po przesłuchaniu trafiła w stanie śpiączki do szpitala, po czym zmarła nie odzyskawszy przytomności.

Protesty, które wybuchły najpierw w miastach kurdyjskich, szybko objęły cały kraj i przybrały bardzo gwałtowny charakter. Szczególnie ostry przebieg przybrały one w ostatnich dniach w Beludżystanie, gdzie wściekłość żyjących tam Beludżów wywołała wiadomość o pobiciu i zgwałceniu 15-letniej dziewczyny przez wysokiego rangą oficera policji.

Beludżowie osiedlili się w południowo-wschodniej części Iranu, na terenie dzisiejszego ostanu Sistan i Beludżystan, w VII wieku. Skąd przybyli? Wedle ich własnej tradycji, pierwotnie mieli oni zamieszkiwać okolice syryjskiego Aleppo, natomiast zdaniem językowców przed przybyciem do Sistanu mieli oni mieć siedziby w rejonie na wschód lub południowy-wschód od Morza Kaspijskiego. Z czasem zasiedlili oni także znaczną część dzisiejszego Pakistanu oraz południowy Afganistan.

W przeciwieństwie do większości ludności Iranu Beludżowie wyznają islam sunnicki. W ostanie Sistan i Beludżystan od lat trwa wojna partyzantka – przeciwnikiem sił irańskich jest tam salafickie zbrojne ugrupowanie Dżajsz al-Adl, które utworzone zostało w 2012 roku i które stawia sobie za cel wywalczenie niepodległości ostanu Sistan i Baludżystan. Władze Iranu twierdzą, że jest ono powiązane z Al-Kaidą.

W Zahedanie, stolicy Irańskiego Beludżystanu, siły irańskie otworzyły dziś ogień do uczestników protestu, który rozpoczął się po piątkowej modlitwie. Beludżowie zdobyli komendę policji. Rośnie liczba ofiar. Podobno w walki z siłami irańskimi zaangażowanych jest obecnie kilkadziesiąt tysięcy osób, niektórzy z nich są uzbrojeni.

Na ulicach Zahedanu widać zniszczone pojazdy wojskowe i policjyjne, atakowane są budynki rządowe…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!