Wiadomości

Zabytkowy samolot z czasów II wojny światowej rozbił się koło Kłobucka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zabytkowy samolot z okresu II wojny światowej – stylizowany na brytyjski myśliwiec Spitfire – rozbił się w lesie w Napoleonie w pobliżu Kłobucka w Śląskiem. Maszyna pochodziła z pobliskiego prywatnego muzeum Dywizjonu 303. Pilot zginął na miejscu – informuje RMF.

Jak poinformował oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku mł. bryg. Mariusz Gosławski, samolot pochodził ze znajdującego się w miejscowości Napoleon prywatnego Muzeum 303, poświęconego polskiemu lotnictwu.

Przyczyny wypadku nie są na razie znane. Z przekazanej strażakom relacji świadków wynika, że maszyna krążyła nad lasem, obniżając lot, po czym uderzyła o ziemię. Pilot zginął na miejscu. Strażacy zabezpieczyli wrak, by nie doszło do pożaru.

Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w miejscowości Napoleon koło Kłobucka jest poświęcone polskiemu lotnictwu od początków awiacji po czasy współczesne, ze szczególnym naciskiem na okres II Wojny Światowej i bitwy o Anglię. Wystawa obejmuje mundury, kombinezony, kurtki lotnicze, elementy wyposażenia, dokumentację bojową, zdjęcia, odznaczenia, rzeczy osobiste pilotów i inne pamiątki.

/TVP Info, RMF FM, foto: rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!