Wiadomości

Za unijne pieniądze uchodźcy będą się w Warszawie uczyć walczyć i pływać

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ok. 100 uchodźców – dorosłych i dzieci weźmie udział w zajęciach prowadzonych w ramach unijnego projektu RESQUE, które potrwają od lipca do grudnia br. W programie między innymi sztuki walki.

W zajęciach sportowych bezpłatnie mogą uczestniczyć zarówno osoby, które mają już status uchodźcy, jak i te, które dopiero się o niego ubiegają.

– Osoby, które mieszkają w ośrodkach dla cudzoziemców, m.in. na warszawskim Targówku, ale też w Dębaku, bardzo często wspominały o tym, że nie mają jakiejś ciekawej propozycji, nie mają zajęcia – mówi Justyna Frydrych z działającej na rzecz wsparcia migrantów w integracji i indywidualnym rozwoju fundacji „Ocalenie”, która jest jednym z organizatorów przedsięwzięcia.

– Przypomnijmy, że przez pierwsze 6 miesięcy swojego pobytu w Polsce te osoby nie mogą pracować, dlatego postanowiliśmy coś z tym zrobić – dodaje.

Jak zaznaczyła, przed napisaniem projektu fundacja konsultowała się z mieszkańcami ośrodków dla cudzoziemców co do zajęć, jakimi byliby zainteresowani. Kobiety i dziewczęta największą ochotę miały na pływanie, a mężczyźni – na treningi piłki nożnej i mieszanych sztuk walk MMA.

– Odzew przeszedł nasze oczekiwania, zwłaszcza jeśli chodzi o basen, tutaj mamy komplet, a nawet na pierwsze zajęcia przyszło więcej osób niż mamy założonych w projekcie – powiedziała Frydrych i zaznaczyła, że fundacja będzie prowadzić na bieżąco rekrutację i jeśli będą zwalniały się miejsca, będzie zapisywać kolejnych chętnych. Wciąż są wolne miejsca na treningi piłki nożnej i MMA.

Zajęcia na pływalni są przeznaczone dla kobiet i dziewcząt od 12. roku życia, piłka nożna jest dla dzieci od 4. do 14. roku życia, natomiast w treningach MMA mogą uczestniczyć osoby od 16. roku życia. Frydrych podkreśliła, że projekt ma integrować uchodźców zarówno między sobą, jak i ze społecznością lokalną.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!