Wiadomości

Z przedstawicielami polskiej oświaty na Litwie spotkali się polscy ministrowie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od spotkania z przedstawicielami środowisk oświaty polskiej na Litwie rozpoczęła swoją wizytę w Wilnie minister edukacji RP, Anna Zalewska, wraz z wiceministrem spraw zagranicznych RP, Andrzejem Papierzem. Spotkanie, które trwało półtorej godziny, odbyło się wczoraj, 31 sierpnia, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Było poświęcone kwestiom oświaty polskiej na Litwie. Strony rozmawiały ze sobą za zamkniętymi drzwiami – informuje Kurier Wileński.

– Spotkanie oceniam bardzo pozytywnie, zwłaszcza, że odbyło się ono przed spotkaniem polskich ministrów z litewską minister nauki i oświaty oraz z premierem Skvernelisem. Należy zauważyć, że polska delegacja jeszcze przed naszym spotkaniem była dobrze informowana na temat sytuacji polskiego szkolnictwa na Litwie. Była to jednak wspaniała okazja do bezpośredniej wymiany informacji z przedstawicielami polskich władz. Podczas spotkania zostały poruszone więc takie tematy, jak problem z egzaminami języka litewskiego i polskiego, problem z podręcznikami pomocy naukowej, problem przygotowania nauczycieli. Były to dominujące kwestie spotkania – powiedział w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” Adam Błaszkiewicz, dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

Oprócz minister edukacji RP Anny Zalewskiej i wiceministra spraw zagranicznych RP Andrzeja Papierza z delegacjami, udział w spotkaniu wzięli prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Mikołaj Falkowski i wiceprezes Fundacji Rafał Dzięciołowski, przedstawiciele Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, a także przedstawiciele Ambasady RP na Litwie na czele z ambasador Urszulą Doroszewską.

Tymczasem społeczność polską na Litwie reprezentowali urzędnicy oświatowi z samorządów: miasta Wilna, rejonów trockiego, wileńskiego i solecznickiego, dyrektorzy szkół na Wileńszczyźnie, działacze społeczni, zajmujący się kwestiami oświaty, w tym przedstawiciele Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” i Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie.

Polscy politycy spotkali się również z minister oświaty i nauki Litwy Jurgitą Petrauskienė oraz premierem Sauliusem Skvernelisem, a także odwiedzili cmentarz na Rossie, by złożyć kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna. Wieczorem polska delegacja uczestniczyła w otwarciu polsko-litewskiej wystawy „Czekając na nowe nadejście”.

Natomiast w sobotę, z okazji początku nowego roku szkolnego, ministrowie Anna Zalewska i Andrzej Papierz wezmą udział m.in. w ceremonii przekazania wyprawek uczniom klas pierwszych w ramach akcji „Bon pierwszaka”.

/Kurier Wileński/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!