Polska Wiadomości

Z powodu pandemii banki zaostrzają warunki udzielania kredytów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal rmf24.pl z informacji NBP wynika, że wszystkie banki działające w Polsce sygnalizują, że będą mniej chętnie udzielać kredytów. Zaostrzone mają zostać warunki zarówno kredytów konsumpcyjnych, mieszkaniowych, jak tych dla firm.

W przypadku kredytów mieszkaniowych zaostrzenie warunków ich przyznawania ma być “znaczne” – czytamy w raporcie NBP. Wymagany będzie większy wkład własny.

Czyli nie 10 procent ceny mieszkania w gotówce, a 20 proc. lub nawet 30 proc. Dla większości młodych ludzi, oznacza to koniec marzeń o własnym M. Będą musieli szukać mieszkań na wynajem.

Problem będzie też z kredytami konsumpcyjnymi. Wiele osób musi się teraz liczyć z obniżką pensji, więc banki wolą nie ryzykować.

Co do kredytów dla firm, zaostrzenie ich przyznawania ma być “bardzo silne” – wynika z danych NBP. Banki niechętnie będą teraz udzielać pożyczek – zwłaszcza długoterminowych. Chyba, że z państwowymi gwarancjami.

W związku z zamrażaniem gospodarki po wykryciu w Polsce koronawirusa 12 procent firm zwolniło pracowników – wynika z opublikowanego dziś raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zdecydowały się na to przede wszystkim duże i średnie firmy. Głównie z branży handlowej np. sklepy odzieżowe.

Zwolnienia to jedno. Druga kwestia to obniżka pensji. Na taki krok zdecydowało się 14 procent firm – informuje Polski Instytut Ekonomiczny. Kolejne 21 procent ma w planach takie rozwiązanie.

14 proc. firm obniżyło dotychczasowy poziom wynagrodzeń wszystkich pracowników. Redukcji najczęściej dokonywały mikro firmy (17 proc. z nich). Duże firmy częściej niż pozostałe obniżały wynagrodzenia kadry zarządzającej (16 proc.), i rzadziej niż pozostałe obniżały wynagrodzenia reszty pracowników (8 proc.).

57 proc. firm, które obniżyły wynagrodzenia, deklaruje, że wyniosły one od 10 do 25 proc.

61 proc. firm planuje utrzymanie dotychczasowych poziomów wynagrodzeń. Duże firmy, relatywnie częściej niż pozostałe, planują nie zmieniać dotychczasowych wynagrodzeń (68 proc. z nich). 21 proc. firm planuje obniżenie wynagrodzeń dla całej załogi firmy, a jedynie 1 proc. wyłącznie dla kadry zarządzającej.

Autor: Krzysztof Berenda

Cóż, chyba nikogo to nie dziwi.

Źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!