Europa Wiadomości

Z jadalni uniwersytetu w Cambridge usunięto zabytkowy obraz ponieważ… ranił uczucia wegan…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal dzienniknarodowy.pl historyczny obraz flamandzkiego malarza barokowego Fransa Snijdersa (1579-1657), został usunięty z jadalni uniwersytetu w Cambridge po skargach kilku wegetarian i wegan.

Obraz olejny “Targ drobiowy” został wypożyczony z Muzeum Fitzwilliam i powieszony w Hughes Hall. Pokazuje rynek, na którym można kupić rozmaite rodzaje mięsa.

– Frans Snyders znany był z tego, że tworzył ogromne martwe natury z charakterystyczną dla Flandrii obfitością jarzyn, owoców, drobiu, dziczyzny, ryb i małży. Wszystko to namalowane soczyście i lśniąco miało pobudzać apetyt biesiadników, gdyż obrazy tego typu przeznaczone były do sal jadalnych – pisał portal gdansk.naszemiasto.pl, gdy na Pomorze kilka lat temu trafiła wypożyczona z Rumunii tamtejsza kolekcja mistrzów flamandzkich.

Walory artystyczne nie przemówiły jednak do niektórych studentów brytyjskiej uczelni, którzy nie uznali za odpowiednie pokazywanie tej sceny w miejscu, w którym jedzą. Poszli więc do kierownictwa zażądali usunięcia go z jadalni.

– Niektórzy nie byli w stanie jeść, ponieważ obraz wisiał na ścianie – powiedział rzecznik Muzeum Fitzwilliam, informuje “The Daily Telegraph”. – Ludzie, którzy nie jedzą mięsa, uważali to za nieco odpychające. Prosili, aby to usunąć.

Uniwersytet postanowił spełnić to żądanie.

Wegański terror trwa…

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!